Siauras praėjimas veda į trečią pilies kiemą, iš kurio staiga vos už kelių žingsnių atsiveria vaizdas į didžiulį ir įspūdingą Šv. Vito katedros fasadą. Į katedrą galima įeiti pro vakarines duris. Šv. Vito katedros bokštų smailės ir elegantiškos Prancūzijos gotikos stiliaus struktūra iškyla virš pylimų. Tai didžiausia šalies katedra, turinti daug šoninių koplyčių, freskų ir antkapių, gražių spalvotų navos vitražų (sukurtų garsaus Čekijos Art nouveau stiliaus menininko Alfonso Muchos), žėrinčių su visais vidaus papuošimais.
Pietinis įėjimas į katedrą – Aukso vartai – yra papuoštas gausiai paauksuota spalvota mozaika, vaizduojančia Paskutinįjį teismą. Mozaika datuojama 1370 m. Tai yra vienas iš meno lobių, randamų Pilies teritorijoje. Galima įlipti į 96 m aukščio bokštą ir pamatyti didingus miesto ir laikrodžio mechanizmus. Bokšte esantis Žygimanto varpas, nulietas dar 1549 m., yra didžiausias Čekijoje.
Katedra papuošta chimeromis. Chimeros – tai šimtagalvės baidyklės Tifono ir mitinės pabaisos Echidnos, dar vadinamos „Visų monstrų motina“, palikuonės. Chimeros apsaugo katedrą pačios nuo savęs. Prahos chimeros skiriasi nuo kitų šalių chimerų, nes yra užsičiaupusios. Atskridusios pulti šventos vietos, jos pamato savo atvaizdą ir išsigandusios sprunka atgal. Šios chimeros turi ir praktinę funkciją – tai yra lietvamzdžiai.
Šv. Vito katedra matoma iš visų miesto vietų. Ji buvo pradėta statyti 1344 m. Tai europinės gotikos perlas, dvasinė, meninė ir istorinė Čekijos vertybė. Šv. Vito katedrą projektavo prancūzų architektas Matje iš Araso. Po jo mirties 1352 metais didingo pastato statybai vadovavo geriausias to meto čekų architektas Petras Parleržas (1330–1399 m.). Po mirties jį pakeitė sūnūs Vaclavas ir Janas. Katedra baigta statyti tik XX amžiaus pradžioje.
Dabartinė katedros išvaizda yra daugiau nei tūkstantį metų trukusių statybų rezultatas. Taip yra todėl, kad jos vietoje jau X a. stovėjo romaninė rotunda. Tačiau dabartinės katedros statybų iniciatorius buvo Bohemijos karalius ir Romos imperatorius Karolis IV, kuriam įspūdį padarė monumentalios prancūzų šventyklos. Katedros statybos, kaip jau įsidėmėjote, pradėtos 1344 m., o baigtos tik 1929 m., praėjus lygiai 1000 metų po svarbiausio Bohemijos globėjo šventojo Vaclovo mirties.
Atsiliepimai