Čekijos kunigaikštystė (ček. České knížectví), dar žinoma kaip Bohemijos kunigaikštystė – valstybė dabartinės Čekijos teritorijoje, kadaise priklausiusi Šventajai Romos imperijai. Jos sostinė Praha intensyviausiai kūrėsi nuo IX a. iki XVIII a. Miestas buvo padalytas į tris dalis: norint patekti iš vienos jo dalies į kitą, reikėjo susimokėti muitą.
Prahą į dvi dalis fiziškai padalija ir Vltavos upė, tekanti gana tiesia linija. Istoriškai ji buvo sudaryta iš penkių nepriklausomų miestų: Hradčany (Pilies rajono), Malá Strana (Mažojo miesto), Staré Město (Senojo miesto), Nové Město (Naujojo miesto) ir Josefov (Žydų kvartalo). Visi jie šiandien yra tapę miesto rajonais. Taigi, jei perprantate, kaip jie tarpusavyje susiję, ir kurioje upės pusėje yra kiekvienas iš jų, mieste orientuotis tampa daug lengviau.
Pirmasis rajonas, kurį reikia aptarti, yra Hradčany, besidriekiantis į vakarus nuo upės. Šimtmečius buvęs karalių rezidencija, rajonas sukoncentruotas aplink Prahos pilį, esančią ant kalvos. Nuo jos atsiveria vaizdas į miestą, o pati pilis matoma iš daugelio vietų abipus upės. Žemiau Hradčany yra Malá Strana rajonas, kuriame yra daug puošnių renesanso ir baroko rūmų, pastatytų daugiausia XVII-ojo ir XVIII-ojo amžiaus aukštuomenei.
Iš karto į rytus nuo upės, tiesiogiai susijęs su Malá Strana Manes tiltu (aukštyn upe nuo garsiojo Karolio tilto), yra Žydų kvartalas, išsidėstęs palei Pařížská gatvę. O į pietus nuo šio rajono yra Senasis miestas. Jį sudaro trys pagrindinės komercinės gatvės – Revoluční rytuose, Na Příkopě pietryčiuose ir Národní Třída pietuose. Šio rajono centras yra Staroměstské náměstí (Senojo miesto aikštė) – buvusi viduramžių turgavietė, papuošta puikiais pastelinės spalvos baroko namais, o kartu – ir viena iš gražiausių miesto aikščių Europoje.
Eidami už Senojo miesto viduramžių sienų į pietus arba į rytus, Jūs pateksite į Naująjį miestą. Žinoma, šis pavadinimas yra kiek netikslus – ši Prahos dalis buvo suplanuota XIV-ajame amžiuje, dėl to nauja, jei lygintume su Senuoju miestu. Tačiau šiame rajone yra kai kurios iš labiausiai lankomų miesto vietų, įskaitant Václavské náměstí (Vaclovo aikštę) ir Karlovo náměstí (Karolio aikštę).
Čekijos sostinė Praha vadinama ir šimtabokščiu, ir auksiniu miestu. Joje yra 130 bažnyčių su paauksuotas bokštais. Miestas, kaip ir Roma, įkurtas ant septynių kalvų. Paslaptinga ir romantiška, istoriška ir dinamiška – iš tikrųjų būtų sunku surasti vieną epitetą, apibūdinantį nuostabiąją Čekijos sostinę. Šimtus metų Praha buvo žinoma kaip Aukso Praha – ne tik dėl unikalios auksu dengtų bokštų, bet ir dėl raudonų stogų architektūros, dekoruotų vartų ir skulptūromis puoštų tiltų. Prahos senamiestis – apskritai vienas gražiausių bei geriausiai išsilaikiusių senamiesčių Europoje, kadangi beveik nenukentėjo Antrojo pasaulinio karo metu.
Atsiliepimai